+90 544 606 89 45

Sosyal Medyada Biz}

Yapısal Kablolama & Alt Yapı

kablolama

Ağ (Netwok) sistemlerinin hızlı ve problemsiz çalışabilmesi için, kablolama altyapısının sağlıklı kurulmuş olması gereklidir. Network sistemlerinde, kablolama alt yapısı kadar uzun süreli kullanılan başka hiç bir arabirim yoktur. Bu denli önemli olan kablolama alt yapısı, kurumların toplam network yatırımlarının %2’sini oluşturmasına rağmen, karşılaştığımız network problemlerinin %80’ini ise, hatalı tasarlanmış ve mühendislik standartlarına uyulmadan yapılan kablolama sistemleri oluşturmaktadır.

Yapısal kablolama sistemlerinin hazırlanmasının temel nedeni, network sisteminin problemsiz olarak büyümesini sağlamaktır.  Bu nedenle, kablolama alt yapısı oluşturulurken doğru bir tasarım ve projelendirme yapılmalı, kaliteli işçilik ve malzeme kullanılmalı, standartlara uygun olarak test, etiketleme ve dokümantasyon yapılarak, yıllarca kullanılmalıdır. Yapılacak olan bir kablolamada aşağıdaki hususlara mutlaka uyulmalıdır:

 • Veri (Data) kabloları ortama göre UTP (Unshielded Twisted Pair), STP (Shielded Twisted Pair) ya da Fiber Optik olarak tercih edilmelidir.
 • Kullanılan data kabloları Cat 5, Cat 6 gibi standartları desteklemelidir.
 • Mimariye göre sıva altı, zemin altı, kanal içi, vb. şekilde kullanıcının masasına ulaştırılan data kabloları, mutlaka bir data prizinde sonlandırılmalıdır. Elastik olmayan bu kabloların uçlarına data plug (RJ-45 Connector) takılmamalıdır. Kabloların diğer uçlarının toplandığı merkezde (tercihen sistem odası), kablolar Patch Panel denen pasif cihazlarda sonlandırılmalıdır.
 • Data Prizleri – Bilgisayar ve Patch Panel – HUB arasındaki bağlantılar, patch kablo olarak adlandırılan, çok telli kablolar ile üretilmiş, yumuşak ve elastik ara kablolar ile yapılmalıdır.
 • Data ve telefon kablolaması projelerinde mutlaka elektriksel altyapı gözden geçirilmelidir. Bilgisayar sistemleri için ayrı bir topraklama hattının olduğundan emin olunmalı, toprak voltaj seviyelerinin tolere edilebilir sınırlar içinde olduğuna dikkat edilmelidir.

Yapısal Kablolamanın Avantajları

 • Bilgisayar, yazıcı, güvenlik kamerası vb. her türden aktif sistem aynı kablolama üzerinde çalışabilmektedir.
 • Yapısal kablolama sistemleri için verilen “uzun periyotlu sistem ve uygulama garantisi” (üreticiye göre değişmekle birlikte 15-20 yıl) ve bu sisteme sahip olmakla yükselecek ortak yazılım, donanım kullanma oranının sağlayacağı maliyet düşürücü etkiler düşünüldüğünde, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olmasına rağmen, sistem, düşük bir “toplam sahip olma maliyeti” ile elde edilir.
 • Yapısal Kablolama; büyük miktarlardaki bilginin, ses, veri ve görüntü şeklinde iletim ve paylaşımını sağlayan; internet, intranet, video konferasn, IP Telefonu vb. uygulamaları destekler.
 • Sistemin getirdiği esneklik sayesinde patch panelde yapılacak basit bir port değişikliği ile; herhangi bir data noktası veya telefon hattının başka bir yere taşınabilmesine olanak sağlanmaktadır.
 • Yapısal Kablolama üzerinden kaynaklanabilecek arızalar kısa sürede tesbit edilip giderilebilir.
 • Sistem yönetiminin basitleşmesi ile uzman çalıştırma ihtiyacı ortadan kalkar.
 • Kablolama organizasyonu sağlanmakta ve uygulanan patch panel ve kabinet sistemi ile kablolar dekoratif bir görüntü kazanmaktadır.
 • Yapısal kablolama ile 1 Gbps’a kadar bütün hızları desteklemek mümkündür.

Kablolama Kategorileri

Yapısal kablolama çözümleri, kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi, veri aktarım hızını belirler. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

 • Cat 5 kablolama

Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık v esnek bir alt yapı sağlar.

 • Cat 5e kablolama

Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verir.

 • •Cat 6 kablolama

Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit’e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.

 • •Cat 7 kablolama

Tamamen ‘shielded’ yapıdadır ve 600MHz’i destekler. Cat 5/6’ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar, ancak çok daha pahalı  ve hacimlidir.

 • •Fiber Optik

Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. OM1, OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.

Ağ sistemlerinin kesintisiz sağlanması ve problemlerin daha hızlı çözülmesi için yapısal kablolama doğru planlanmalı ve plana göre uygulanmalıdır. Yapısal kablolama ağ sistemlerinde uzun süreli olarak kullanılan sistem elemanıdır. Kullanılan veri kablolarından mimarisine kadar pek çok değişken mevcuttur. İhtiyaçlara uygun ve doğru malzemeler ile kurulan sistemlerin gelişen ihtiyaçlara da cevap verebilecek şekilde planlanması gerekmektedir. Doğru tasarım ve uygulama ile yıllarca kullanılacak kablolama sistemleri ve genişlemelere uygun altyapı çözümleri sunuyoruz. Kullanılan kablo çeşitleri listelenmiştir.

Coaxial (eş eksenli) Kablolar

Dielektrik izolatör ve iki dış kaplamadan oluşan içerisinden bakır tel bulunan 600 Mbps kadar sayısal veri taşıyabilen genellikle televizyon ve radyo antenlerinden alınan bilginin taşınması için kullanılan iletim aracıdır. Kullanıldığı alanda yeterli kapasiteye sahip olduğu için günümüzde hala kullanılmaktadır.

Sarılı Çift Kablolar

Ses ve veri iletimi için kullanılan, 100 metreye kadar sinyal kaybı olmadan iletim sağlayabilen birbirlerine eş sarılı bakır tel ile iletim yapılmasını sağlayan kablolama sistemidir. Üç türü mevcuttur. Ucuz olması ve geliştirilmesine devam edildiği için hala kullanılmaktadır.

UTP (Unshielded Twisted Pair) Kablo

Sağladığı bant genişliğine göre 9 çeşit olan korumasız sarılı kablolardır. 4 Mbps ile 500 MHZ arasında değişen iletim hızları mevcuttur. Günümüzde en yaygın kullanılan veri kablolama türüdür. Cat-6 standartlarındaki çeşidini müşterilerimize sunmaktayız.

FTP (Foiled Twisted Pair)

UTP ile aynı özelliklere sahip olan kablolara ek olarak dış katmanın içerisine topraklamanın sağlanması için alüminyum folyo ile kaplanmıştır.

STP(Shielded twisted pair)

Korumalı sarılı kablolarda ikili olarak sarılı olan tel çiftleri coaxiel kabloda olduğu gibi metal bir zırh ile kaplıdır. Bu zırh manyetik ortam oluşmasını engellemektedir. Fakat bu, maliyetinin UTP kablolardan daha fazla olmasına neden olmaktadır. Cat-7 standartlarındaki çeşidini müşterilerimize sunmaktayız.

Fiber Kablolama

Etrafında bir kaç kat koruyucu madde bulunan, ışık iletimini gerçekleştiren cam liflerden meydana gelen bu kablo, uzun mesafelerde büyük miktarda veri taşıyabilir. Bilgi taşıma kapasitesi yüksek olan bu kablolama, veri ve ses iletiminde idealdir. Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil yüksek hızlı fiber sistemler için uygundur.

Kullanılan kablolar mimariye göre zemin altı, kanal içi, sıva altı vb. şekilde tasarlanabilir. Oluşturulan kablolamanın sonlandırılması için gerekli olan kabin düzenlemesi ve sistem odalarının tasarımı da önemlidir.

Kabin Düzenleme

Kabinlerdeki veri ve enerji hatları kurulumunda gerekli bağlantı standartlarıyla sağlam ve güvenli sistemler kuruyoruz.

Sistem Odası Kurulumu

Ağ donanımlarınızın verimli ve güvenli bir şekilde çalışması için sistem odanızın yangına dayanıklı – sıvı sızdırmaz duvarlarla çevrilmesi, alarm ve bunlar gibi pek çok önlemi sizin için biz alıyoruz.

Yapısal kablolamanın avantajları

– Yapısal Kablolama üzerinden kaynaklanabilecek arızalar kısa sürede tespit edilip giderilebilir.
– Gelişen ağ ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilir.
– Oluşturulan sistem ile ses ve veri iletişim maliyetleri azaltılabilir.

Çok yönlü kullanıma izin verdiği için ihtiyaç duyulan intranet, video konferans, IP Telefonu vb. uygulamaları destekler. Bilgisayar, yazıcı, güvenlik kamerası vb. aktif sistemler aynı kablolama üzerinde çalışabilmektedir.